sobota 31. ledna 2009


IZRAHELL
Poprvé jsem chtěl nápis IZRAHELL instalovat na výstavě Eastern Aliance v Berlíně v roce 2004. Nakonec jsem napsal KILL THEM ALL na výškovou budovu a nápis byl po 1 dni na nátlak americké firmy galerií odstraněn .Dlouho jsem měl jsem pocit ,že nemám právo něco takového napsat, nebyl jsem si jistý a taky jsem se trochu bál . Ten pocit jsem ztratil,když jsem letos v lednu četl příběh Sabry a Shatíli, dvou palestinských utečeneckých táborů v Libanonu ,kde je detailně popsáno ,jak během jediné noci v roce 1982 bylo za dohledu izraelské armády zavražděno 1700 bezbranných lidí ,ženy byly znásilněny,mužům byly uřezány genitálie, malé dětí byly podřezány nebo zastřeleny z blízka pistolí. Velitel této operace , ARIEL SHARON se několik let po té stal premiérem státu Izrael . Nikdo nebyl za vraždu 1500 lidí potrestán . Jediný člověk .
Ten článek byl tak strašný , že jsem se rozbrečel a pak jsem dostal vztek a pak jsem si řekl , že něco udělám , abych se nemusel stydět sám před sebou . Jsem umělec ,vyjadřuji se pomocí umění ,nepojedu bojovat do Palestiny ,ale stát IZRAHELL ve mě získal nepřítele . Nebudu mluvit s nikým , kdo je z Izraele a schvaluje jeho politiku . Nebudu si kupovat izraelské růže , nebo pomeranče ,nebudu se dívat na fotbal s izraelskými týmy . Zabíjet ženy a malé děti ve jménu čehokoliv ,je zločin. Je to hřích Je to zbabělost.Říká se tomu genocida .To není moje kultura. Zabíjet se můžou bojovníci ale ne bezbranní civilisté.

.Izraelci žijí v pekle a nevědí o tom.Jsou poznamenáni Kainovýn znamením za to , co spáchali a co dělají dodnes .Izraelci již 50 let páchají hřích a přijde jim to normální . Vyzbrojeni Amerikou , za přihlížení křesťanské Evropy a mlčení nás všech. Společnost ,která žije 50 let v permanentní válce a kde vládnou masový vrazi musí být nemocná ,morálně zdeformovaná . Jediná cesta jak uzavřít tenhle bludný kruh je cesta odčinění hříchu , cesta pokání a projevení lítosti . Výrazem pokání by měli odchod z Palestiny a navrácení toho ,co si vzali násilím .Potrestat ,ty kteří se dopustili válečných zločinů a když to není možné- odejít pro své čisté svědomí.
To se ale asi nestane ,protože by si nejdřív museli přiznat ,že jejich otcové a že oni sami něco strašného provedli . Musí jim to říct okolní svět .

Neumím oddělovat svoje umění od toho, co prožívám ,od svého života . Nemůžu si v klidu a v teple malovat svoje obrazy ,protože se mě do očí bijíci nespravedlnost osobně dotýká . Nevím proč , já jsem si to nevybral .byl jsem k tomu donucen.Ten nápis jsem vyráběl měsíc. Zjistil jsem, že hodně lidí má podobný názor , dost lidí se o to nezajímá , nebo nemají čas se o to zajímat. To je privilegium umění , dělat zbytečné věci . Hodně mých známých my nabídlo pomoc, bez toho,že bych je o to žádal ,když zjistili ,co dělím .S instalací mi pomohl Petr zvaný Krůša .Nápis na stráni vydržel necelou hodinu a pak ho policajti rozbili . Ale to nevadí.Já to nevzdám .Ve válce prý mlčí můzy ,muži by však mlčet neměli .

IVAN VOSECKÝ
http://ivanvosecky.com/pages-jine/chat.htm

1 komentář:

  1. Valčík s Bašírem..když to mohly dělat ve velkym nacisty, proč by to nemohly dělat v malym...i...oni..

    OdpovědětVymazat