sobota 27. února 2010

Norman G. Finkelstein - Průmysl holocaustu

Úvahy o zneužívání židovského utrpení


Průmysl a ideologie holocaustu
Ondřej Slačálek

Těžko psát o holocaustu. Rozsah a otřesnost utrpení vedou k pietě – a pieta není družkou kritičnosti. Komu by se chtělo formulovat pochybnosti o tom, zda jsou některé druhy vzpomínání na tuto ohromnou lidskou tragédii vhodné? Kdo by zveřejňoval a dokládal názor, že určitý způsob onoho vzpomínání má ve skutečnosti velmi pochybný politický či ekonomický účel? Kdo by byl ochoten tvrdit, že se z připomínání holocaustu stal „průmysl“?

více ZDE

Kritika depolitizovaného rozumu - Úvahy (nejen) o nové normalizaci

Pavel Barša – Václav Bělohradský – Michael Hauser – Václav Magid – Petr Schnur – Ondřej Slačálek – Tereza Stöckelová – Martin Škabraha – Mirek Vodrážka

Kniha se zabývá jednou z klíčových otázek současné západní demokracie – vládnutím, které je vykonáváno prostřednictvím moci beroucí na sebe formu nepolitické danosti, třeba ekonomické nutnosti nebo expertní autority. Tato depolitizace znamená vymanění mocenských vztahů z prostoru politična, kde se vzájemné chování lidí a kolektivů neopírá o nadřazené vědění – zjevené Bohem či odvozené z řádu přírody nebo lidské podstaty – ale vychází z existence a vytváření alternativ, mezi nimiž se rozhodujeme. Autoři sdílejí přesvědčení, že tuto politickou dimenzi je dnes třeba obnovit. Přistupují k problému z mnoha perspektiv, od filosofické analýzy pojmů jako politika, moc a konsenzus, přes politologické a sociologické rozbory konkrétních kauz až po návrhy pro novou radikální politiku. Jejich pozice se překrývají i různí; sdílejí však přesvědčení, že člověk je a má být aktivním tvůrcem světa, ve kterém žije, a že úsilí o změnu k lepšímu je smysluplné.

http://www.grimmus.cz/

Kritika depoetizovaného rozumu
Jan Stern

Vydání sborníku textů Kritika depolitizovaného rozumu, do nějž přispěli Pavel Barša, Václav Bělohradský, Michael Hauser, Václav Magid, Petr Schnur, Ondřej Slačálek, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha a Mirek Vodrážka, se jistě zařadí mezi nejdůležitější literární událostí roku. Zatím si však netroufám říci, že váha této události spočívá v soustředěné myšlenkové síle. Zatím jsem si jen jistý, že spočívá v množství otázek, jež před nás staví, a v naléhavosti, s níž nás nutí přemýšlet a vymezit se.

více ZDE

Slavoj Žižek - Mluvil tu nekdo o totalitarismu?

DOWNLOAD

Alain Badiou - The Courage of the Present

Originally published in Le Monde, 13 February 2010.

more HERE

Václav Bělohradský: Den vyhlášení postdemokracie

V roce 1956, kdy se poprvé v dějinách průmyslového Západu dělnická třída stala v USA menšinou, se americká společnost stala první postindustriální společností na zemi. Výnosem Nejvyššího soudu z 21. ledna 2010 se USA staly první postdemokratickou společností na zemi; fakticky jí byly už dlouho, nyní jsou jí ale ze zákona.

více ZDE

Interview with Mark Fisher

Mark Fisher has been writing an acclaimed blog as k-punk for some years now. Focussing on culture, especially music and literature, and politics. His writing also appears in the New Statesman, Frieze, The Wire, Sight and Sound and FACT. A founder member of the Cybernetic Culture Research Unit, he now teaches at Goldsmiths University and the City Literary Institute in London.

In November last year he published his first book Capitalist Realism: Is There No Alternative?, and also edited a collection of texts on the death of Michael Jackson, The Resistible Demise of Michael Jackson, both published with Zer0 Books.

more HERE

pátek 12. února 2010

Jan Keller: Dva druhy pravicových voličů

Voliči levice a pravice u nás představují už dlouhodobě dva početně vcelku vyrovnané soubory, a to přesto, že česká populace je v rovině svých postojů spíše levicová.

Běžně tento rozpor vidíme u studentů vysokých škol, kteří velice často volí pravici, naprostá většina z nich však odmítá platit školné.

Položme si otázku, jaké motivy vedou ty naše spoluobčany, kteří ve volbách volí pravicově. Je třeba předeslat, že jejich motivy jsou velice různorodé a určitou úlohu v konečném rozhodování sehrává mediální manipulace.

Více ZDE